Dünya’nın En Modern Şehirleri

Dünyanın her yerindeki insanlar, dünyanın en modern şehirlerinden biri olmanın ne demek olduğu konusunda sınırları zorlamaya çalışıyor. Bu rehberde bulunan şehirler, ileriye dönük ve yenilikçi çabalarını, modernite modelleri olmak için teknoloji, mimari, şehir planlaması ve sosyal konularda kullandı. Dünyanın en modern şehirleri listesinde yer alan tüm şehirler görüp görebileceğiniz en teknolojik ve yenilikçi şehirlerdir. Bu şehirlerin bazılarına otobüs bileti alarak bazılarına ise uçak bileti alarak gidebilirsiniz. Seçim size kalmış.

Dünyanın En Modern Şehirleri : Tokyo, Japonya

Yükselen gökdelenler, yanıp sönen neon tabelalar, çağdaş mimari ve en yeni teknolojiyle dolu hareketli sokaklar ile herhalde dünyanın en teknolojik ve en modern şehri burasıdır. Akıllı telefon teknolojisinde, robotlarda ve otomobillerde süper bir güç olan Tokyo, dünyanın en gelişmiş şehirlerinden biri olarak bilinir. Şehir, genç fikirlerle dolu genç girişimciler için bir sahneye oluşturmuş durumda. Bu yapılan yatırımlar modern trendlere ayak uyduruyor. Bu şehirde gördüğünüz çoğu şey size teknolojinin hayranı olmanıza sağlacak bir dokunuş olarak görülecek. Tokyo’yu dolaşmak, sokakta bir robotla tanışmanıza, dünyanın en yüksek kulesini bulmanıza yardımcı olacaktır veya altı kat yüksekliğinde bir elektronik mağazasında neyi alacağınıza karar veremeyeceğiniz o öğleden sonrasına.

Helsinki, Finlandiya

Helsinki, teknolojik ilerlemeleri, sosyal ilerlemeleri ve İskandinav mimarisi ile yeni ve modern bir şehir olma yolunda net adımlar attı. Bu şehirde internete bağlanmak hiç sorun değil çünkü Finlandiya’nın en gelişmiş şehri olan Helsinki’nin her yerinde ücretsiz Wi-Fi bölgeleri var. Kültürel olarak, Finlandiya, cömert bir şekilde yeni anne ve babalara izin veren ve 2002’de kanunla kurduğu aynı cinsiyetten sivil ortaklıkları tanıma konusunda birçok ülkenin önüne geçmiştir. Üstelik Finlandiya, eğitimin bu toplumdaki önemini çok iyi anlamıştır. Bu nedenle hem günlük hayatta hem de eğitimde Finlandiya, Helsinki başta olmak üzere şehirlerinin modern çağın önüne geçmesine yol hazırlamıştır. Üstelik şehir planlamaları bile modernizmi taşımaktadır. Ünlü bir neoklasik katedral Helsinki’nin silüetine hükmetse de, şehir tasarım bölgesinde çok şık ve modern binalara sahiptir.

Seul, Güney Kore

Seul bir zamanlar Kore Savaşı tarafından yoksullaştırılmış bir şehir olmasına rağmen bugün dünyanın en zengin ve teknolojik olarak gelişmiş yerlerinden biri. Kore Savaşı’ndan sonra, çok sayıda insan kırsal alanlardan Seul’e taşındı ve bu sayede estetiğe odaklanmayan hızlı bir şekilde inşa edilen binalar ortaya çıktı. Şu anda şehirde yaşayan Güney Kore nüfusunun yüzde 20’si ile şehir planlamacıları bu şehrin mimarisini en üst seviyeye çıkarmak için çalışıyor. Şehirde gelişen sanat sahnesi, harika müzeler ve tasarlanmış mimari ise bu şehrin ve halkın modern bir toplum olmasına zemin hazırlıyor. Seul’de ayrıca gece hayatı sevgisi de oldukça yüksek. Üstelik bu şehir uyumayan bir şehir, bu yüzden 24 saat açık alışveriş merkezleri, havuzlar ve restoranlarda bulunuyor. Wi-Fi ise çoğu yerde ücretsiz bir hizmet olarak veriliyor. İnternetin hızı ise dünya üzerinde en iyilerinden biri.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*