Eskişehir’de Gezilecek Müzeler

Eskişehir müzeleri, öğrenciler şehri olarak anılan Eskişehir, tarihi mirasları sayesinde birçok müzeye ev sahipliği yapıyor. İster öğrenci olun ister bir turist, bu müzelere gitmelisiniz. İşte Eskişehir müzeleri

Eskişehir Müzeleri : Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir Müzeleri : Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir’e geldinizde özelikle görmeniz gereken müzelerden biri olan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, 160 balmumu heykele ev sahipliği yapıyor. Üstelik Türkiye’nin ilk Balmumu heykel müzesi ünvanına da sahiptir. Beş bölümden oluşan bu müzede ilk bölüm sizi duygulandıracaktır. Atatürk ve silah arkadaşları, ailesinin heykelleri yer alıyor bu bölümde. İkinci bölüm ise büyük sanatçılara ev sahipliği yapıyor. Barış Manço, Kemal Sunal bunlardan sadece ikisi. Çoğu heykel camın arkadasın olduğunu unutmayın ve bazı bölümlerde müze görevlileri fotoğraf çekiyor. Burada çekilen tüm fotoğrafların geliri, engelli ve kız çocuklarına bağışlanıyor. O yüzden ziyaretiniz esnasında fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Üç tarihi evin restore edilerek ev sahipliği yaptığı bu müze de birbirinden eşsiz cam eserlere rastlayacaksınız. Klasik ve postmodern eserler bu müzede yerlerini almış.

Eti Arkeoloji Müzesi

Eti Arkeoloji Müzesi

Eskişehir’in ve bulunduğumuz coğrafyanın tarihini yakından inceleyebileceğiniz bu müzede tarih öncesi çağa ait birçok eşyayı görebilirsiniz. Müzede yer alan eşyaların birçoğu Hitit, Tunç, Frig çağına aittir. Aynı zamanda Roma dönemine ait eserlerinde yer aldığı bu müzede birçok tarihi eseri görebilirsiniz.

Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Cumhuriyet döneminin Eskişehir’deki en eski binalarından biri olan eski askerlik şubesi olarak bilinen binanın yeniden restore edilerek dönüştürüldüğü bu müzenin Cumhuriyet tarihimize ait birçok esere ev sahipliği yaptığını görebilirsiniz. Müzede kurtuluş mücadelesini anlatan 130 fotoğrafa ve Mustafa Kemal Atatürk’e ait 51 portresini bulabilirsiniz. Aynı zamanda Eskişehir yöresine ait birçok etnik esere de ev sahipliği yapmaktadır. Eğer yakın döneme ait bir araştırma yapıyorsanız bu müzenin bir de kitaplığı bulunmaktadır.

Eskişehir Müzeleri :  Hava Müzesi

Eskişehir Müzeleri :  Hava Müzesi

Eskişehir Anadolu Üniversitesi yerleşkesi içerisinde bulunan bu müzede çeşitli tip ve model sivil ve savaş uçaklarını yakından inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda iç mekanda yer alan kısımlarında pilot kıyafetlerinden, rozet ve maket uçaklara kadar birçok eşya da yer almaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*