Venedik Olmayan Büyülü Kanal Şehirleri

Herkes Venedik’in ünlü kanallarına ve köprülerine hayrandır. Ama dünya genelinde kendi konumlarının “Venedik’i” olarak bilinen onlarca kanal kenti olduğunu biliyor muydunuz?  Tabi, sadece bir tane gerçek Venedik var, ancak bu diğer kanl şehirleri, nehir kıyısındaki saraylardan klasik Çin pagodalarına ve hatta gondol gezintilerine kadar kendilerine ait bir çok güzellik sunuyor. Venedik’e gitmek yerine daha farklı bir uçak bileti rotası belirlemek istiyorsanız, o zaman gitmeniz gereken bu büyüleyici Kanal Şehirleri olmalı.

Kanal Şehirleri : Delft, Hollanda

17. yüzyıl ressamı Johannes Vermeer bu güzel Hollanda kentinde yaşamış. Ünlü “Delft ‘in Görünümü” pitoresk binalarını ve kanalları fırçasının darbeleri ile can bulmuş. Kanal şehirleri arasında farklı bir konumu olan bu şehir, inanılmaz bir büyülü dokunuşa sahip. Delft, gezinmek için mükemmeldir. Nieuwe Kerk ve kentin antik duvarlarından kalan tek kapısı olan Oostpoort gibi önemli yerlere ev sahipliği yapıyor. Tüm bu manzaraları görmek için kanallar ve parke taşlı sokaklarında dolşabilirsiniz. Listede yer alan diğer yerlere göre daha uygun uçak bileti bulabileceğiniz Delft, sizi bekliyor olacaktır.

Suzhou, Çin

Suzhou’nun dar kanalları, tarihi pagodalar ve zarif bahçelerle dolu tarihi bölgesi ile çevrili. Çin hükümeti tarafından korunan bu bölgeye ülkenin birçok alanında yaygın olan gökdelenler inşa edilemez. Buraya geldiğizde yapabileceğiniz ve göreceğiniz çok yer bulunuyor. Bir akşam tekne turu, Suzhou’nun kanallarını ve köprülerini deneyimlemenin en romantik yollarından biri olabilir. Gün geçtikçe, topluca UNESCO Dünya Mirası alanı olarak kabul edilen birçok klasik bahçelerinde de dolşabilirsiniz.

Birmingham, İngiltere

İngilitere’nin güzel olmayan bir bölgesi var mı emin değiliz. Birmingham’da diğer tüm yerler gibi büyüleyici bir şehir. Üstelik Birmingham, Venedik’ten daha fazla kilometrelik bir kanala sahip. Birmingham’ın 19. yüzyıldaki Endüstri Devrimi sırasında şehrin ticareti için hayati öneme sahip olmuş bu kanallerı. Sonraları ise tarihi kanalları ile başlıca bir turist çekicisi olarak hizmet vermeye devam etmiş. Kent boyunca yürüyüş yapabilir, deniz kıyısındaki bir restoranda öğle yemeği yiyebilirsiniz. Kanal boyunca yer alan dükkanlara göz atmayı da unutmayın.

Kanal Şehirleri : Fort Lauderdale, Florida

Fort Lauderdale, Amerika Birleşik Devletleri’nin Atlantik ve Körfez Kıyıları boyunca uzanan 3.000 kilometrelik bir koy şehridir. Giriş, ses ve kanal ağı olan Intracoastal Waterway’de bulunur. Geleneksel bir gondol gezisine çıkmak için İtalya’ya kadar gitmenize gerek olmadığını fark edeceksiniz. Burada Fort Lauderdale’de de bu büyüleyici geziyi yapabilirsiniz. ABD Florida’ya uçak bileti alırken daha ucuz bir dönemi beklemenizi öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*