Karadeniz’in En Güzel Yerlerinden Biri : Trabzon

Karadeniz gezisi denilince akla ilk Trabzon’un gelmesi hiç de yabancı ve sıra dışı değil. Bu şehir, güzeller güzeli Karadeniz’in en çok sevilen yerlerinin başında geliyor. Bu şehirde olan her yer bir doğa harikası olarak adlandırılıyor ve herkesin en az bir kez gitmesi gereken bir rotayı oluşturuyor. Özellikle uygun otobüs bileti fırsatlarından yararlanarak gidebileceğiniz bu güzel şehir size doğa harikaları noktaları ile Trabzon gezilecek yerler konusunda zengin mirasını sunacaktır.

Trabzon Gezilecek Yerler : Hapsiyaş Köprüsü

Normalde gezi rehberlerinde çok yer almasa da bu köprü kesinlikle görmeniz gereken bir yer. Uzungöl’e giden yol üzerinde bulunan ve mimarisi ile dikkatleri çeken tarihi köprü Kiremitli Köprü olarak da bilinmektedir. Bu ismi almasının nedeni ise çatısında bölgeye has kiremit çeşidinin kullanılmasıdır. Bu bölgede bir çok köprü var ancak özellikleri ile Hapsiyaş Köprüsü öne çıkıyor. Üstelik etrafında çay, mısır gibi bölgenin en güzel yiyecek ve içeceklerini satan seyyar satıcılar ve dinlenebileceğiniz çardaklarda bulunuyor.

Hamsiköy

İsmini düşününce Karadeniz için oldukça doğru bir tercih olduğunu düşünebilirsiniz. İsminden de bu köyün hamsileri ile meşhur olduğunu düşünebilirsiniz ama değil. Çok daha başka bir yemek ile oldukça meşhur bir köy burası. Ne mi? Sütlaç desek? Bu köy enfes sütlaçları ile meşhurdur. Eğer Trabzon’daysanız bu köyle uğrayıp sütlaçlarından denemenizi öneririz. Üstelik Sümela Manastırı’na 45 dakika uzaklıkta bir köy burası.

Trabzon Müzesi

Bu şehir doğal güzelliklerinin yanı sıra öne çıkan başka bir özelliği de var. Barok, rokoko ve art nouveau yapıları ile öne çıkan Trabzon müzesi kesinlikle görmeniz gereken bir yer. Kostaki ailesine ait eski bir konak olduğu için bu yapının içinde eşsiz bir mimari yapı göreceksiniz. Konak olduğu için Kostaki ailesinden kalan eski eşyaların yanı sıra, Etnografya ve Arkeoloji müzesi eşyalarına da rastlayabilirsiniz. Giriş ücreti de oldukça uygun olan bu müzeye kesinlikle uğramanız gerekir.

Trabzon Gezilecek Yerler : Atatürk Müzesi

Bu şehre gelen yerli turistlerin merkezde en çok gittiği nokta burası olsa gerek çünkü oldukça değerli bir yer burası. Kurtuluş Savaşı esnasında şehre gelen Atatürk, bu köşkte kalmış. Daha sonrasında burası şehrin halkı tarafından bu köşk, Atatürk’e adanmış ve bir müze haline gelmiş. İçinde dönem kıyafetleri, mobilyaları ve daha nicesini bulabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*