Dalmayı Sevenlerin Tercih Edebileceği Türkiye’nin Dalış Yerleri

Üç bir yanı denizlerle çevrili olan Türkiye, dalış sporu için en ideal ülkelerden biri olarak sayılabilir. Doğanın bahşettiği güzellikler ve denizin altındaki yaşam, misafirlerini büyülüyor. Gitmeniz gereken dalış yerleri Türkiye’nin birçok şehrinde olması, farklı coğrafyaları görmenize ve farklı doğa ile karşılaşmanıza yardımcı oluyor. Birbirinden büyüleyici Türkiye’nin dalış yerleri arasından dilediğinizi seçerek bu tatilinizi unutulmaz kılabilirsiniz.

Büyüleyici Türkiye’nin Dalış Yerleri

dalış yerleri - fethiye akvaryum koyu

Dünyanın birçok ülkesinden misafirlerine kucak açan dalış yerleri, acemi ve profesyonel birçok dalgıç için unutulmaz bir tercih oluyor. Fethiye’de bulunan Akvaryum Koyu, 17-18 metre seviyesine indiğinizde birçok canlı ile karşılaşabileceğiniz, dalış konusunda acemi olsanız bile keyfini çıkarabileceğiniz dalış yapılacak yerler arasında geliyor. Müren, ahtapot, deniz atları ve daha birçok canlının beraber yaşadığı bu koy, sizi büyüleyecektir.

bodrum delikli mağara

Koylarda bulunan dalış yerleri arasında Bodrum’da bulunan Delikli Mağara ise acemi dalgıçlar için mağara dalışı yapabilecekleri yerlerden biridir. 14-15 metrelerde bulunan girişinden girebileceğiniz Delikli Mağara, eşsiz renkleri ile sizi büyüleyecektir. Bodrum’da bulunan Küçük Reef ise 9 metre ve 30 metre arasında derinliğe sahip bir alana sahiptir. Acemi dalgıçlar ve profesyonellerin beraber dalabileceği bu yerde, büyük Orfozları izleyebilir; hatta onlarla beraber yüzebilirsiniz.

Antalya Dalış Yerleri : Doğanın Kalbindeki Deniz

Dalış yerleri - antalya sıçan adası

Antalya ilinde birçok dalış noktası bulmak mümkün. Sıçan Adası ve Üç Adalar, dalış yapabileceğiniz adalar arasında yerini alırken Suluin Mağarası, tatlı su mağaraları arasında Asya kıtasının en derin mağarasından biri olarak anılıyor. Birbirinden farklı deniz canlılarını görebileceğiniz bu noktalarda tarih kitaplarından okuduğunuz birçok batığa da rastlayabilirsiniz. Ancak çoğu batığın bulunduğu noktalara profesyonel olarak dalış yapan kişilerin yapması doğru oluyor. Güçlü ve kuvvetli akıntılar ve derinlik bu dalışları zorlu hale getirebiliyor.

Bir Başka Dünya : Batıklar

Kaş - Fransız Sosyete Batığı

Kaleiçi Yat Limanı’na yakın bir yerde bulunan Fransız Sosyete Batığı, Kaş ilçesinde bulunan M.Ö. 14’de battığı düşünülen antik Uluburun Antik Batığı, I. Dünya Savaşı’ndan kalma Osmanlılar tarafından batırılan Paris Batığı ve yine Kaş ilçesinde bulunan II. Dünya Savaşı sırasında düşen İtalyan savaş uçağı batığını ziyaret edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*